Perde Ölçüsü Nasıl Alınır

 

Kumaş Stor Perde ve Screen Perde   Ölçüsü :

perde olcu al
Kumaş stor perde veya screen perde ölçüsünde tavan veya duvardan ölçü alırken her perde kumaşları arasında 3 – 4 cm boşluk olacağından bu boşlukların dikey doğramanın dikey kayıtlarına getirilmesine dikkat edilerek ölçü alınmalıdır. Stor perdelerde tavan ve ya duvardan ölçü alınabilir.

En ölçüsünde pencere kenarlarından 10 cm kadar taşılması uygundur. Stor mekanizmasını genişliği 6 cm, yüksekliği kumaş boyuna bağlı olarak 10 cm yi bulabilir. Tavanla pencere açılan kanatları arasında mekanizmanın montajı için gerekli yer olmasına dikkat edilerek ölçü alınmalıdır. Kumaş top eni 200 cm olduğundan bu ölçüden büyük tek parça ölçü alınamaz.


Rustik Perde Ölçüsü :

Rustik 10


Rustik perdeler genellikle perdelik dediğimiz alçı veya ahşaptan yapılan perde kanallarının olmadığı yerlerde tercih edilir.Duvardan ölçü şekli en uygun olanıdır. İsteğe göre tavana da takılabilir.

Duvardan ölçü alırken pencerelerin kenarlarından 15 -20 cm taşılacak genişlikte ölçü alınır. Eni 180 cm yi taşan rustik ölçüsünde ortaya taşıyıcı ayak takılması gerekli olacağından perdenin 2 parça şeklinde kullanılması gerekir.

Katlamalı Kumaş Perde Ölçüsü :

Mekanizmali Perde Modeli 23
Kumaş Katlamalı perdelerde top enleri genellikle 140 cm olduğundan en ölçüsü alınırken seçilecek kumaşın eni göz önünde bulundurulmalıdır. Geniş camlarda iki parça şeklinde ölçü alınmalı yada 280 cm eninde kumaşlar düşünülmelidir.

En ölçüsü alırken pencere kenarlarından 5 – 10 cm kadar taşılması,yükseklik ölçüsü alırken ise ölçünün tavandan veya duvardan pencere mermerine kadar alınması tavsiye edilir. Duvardan alınan ölçülerde, perdenin toplanmış yüksekliğinin enaz 25 -30 cm olması hareketli pencere kanatlarının açılmasına mani olacağından bu ölçü şekli genellikle uygun olmayabilir.

Briz Perde Ölçüsü :

Mutfak 5
Briz perde ölçüsü pencere üzerinden alınır. Briz çubuklarını monte edebileceğimiz yerden doğramanın kolları dışarıda kalacak şekilde en ölçüsü alınır. Yükseklik ölçüsüde yine açılan camların boyundan itibaren alınabilir.

 Plise Perde ve Duette Perde Ölçüsü :

plise perde
Pilse duet ölçüsü alırken tavan veya pencere çerçevelerinin iç kısmına montjı uygun olduğu için bu şekil ölçüler alınabilir.Perdenin toplanmış yüksekliği az olduğu için bir çok uygulama alanında engel teşkil etmez.Çerçeve içlerinde en ve boydan 0,5cm küçük alınabilir.

Tavan için ölçülerde çerçevenin kenarlarından 10cm taşılarak, yükseklikte ise tavandan cam bitimne kadar ölçü alınması uygundur. Plise ve duet perde tavan camlarında çerçeve içlerine kenar klavuz eşliğinde ölçüsü alınıp uygulanabilir.

Ahşap Stor Perde Ölçüsü :

Ahsap Stor Perde
Ahşap Storlarda kumaş top enleri 180 cm ile sınırlıdır.Pencerenin bu genişlikten fazla olması durumunda dikey kayıtlara göre parçalara bölünerek ölçü alınır. Pencere kenarlarından isteğe göre 5 – 10 cm taşılabilir. Yükseklikte ise tavan montajı uygun olacağından tavandan mermer hizasına kadar ölçü alınabilir. Katlamalı ahşap stor perdede rulo ahşap perde sistemine göre toplama payı fazla olduğu için ölçü alırken yeterli mesafe olmasına dikkat edilmelidir.

Aluminyum Jaluzi Perde Ölçüsü :

Jaluzi 1
Jaluzi Perde tavana yada duvara monte edilecekse:

Öncelikle penceredeki hareketli kanatların tespiti yapılır. Penceredeki her ayrı bölümün ölçüsü dikey katıtlardan itibaren ayrı ayrı alınır. Pencere kenarlarında 5 – 10 cm cm kadar taşılarak ölçü alınabilir. Tek parça olarak genişliğin 250 cm ‘nin üzerinde olmaması tavsiye edilir. Yükseklik Tavandan veya duvardan pencere altındaki mermere kadar alınabilir. Hareketli kanatların tavana çok yakın olduğu yerlerde jaluzinin toplama payı dikkate alınmalıdır. Jaluzi perdenin duvardan alınacak öçülerde pencere kollarına çarpmaması için uzatma ayağı ile montajının gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Jaluzi perde doğrama üzerine monte edilecekse:

Ölçü için doğrama üzerindeki her bölümün ölçüsü ayrı ayrı alınır. Açılan kanatlarda pencere kolları dışarıda kalacak şekilde ölçü alınır. Perde, hareketli kanatla birlikte açılır kapanır. Boyları doğrama boyuyla sınırlı kalır.

Ahşap Jaluzi Perde Ölçüsü

Ahsap Jaluzi Perde
Ahşap jaluzi enleri180 cm ile sınırlı olduğu için tek parça olarak bu ölçüden fazla alınamaz.Ölçü, doğramanın dikey kayıtlarına göre bölünerek alınmalıdır. Ahşap jaluzinin bant kalınlıklarından dolayı toplanmış yüksekliği fazla olduğu için açılan pencere kanatlarıyla tavan arasında az mesafeli yerlerde engel teşkil eder. Perdenin ağırlığından dolayı duvardan uzatma ayaklı montaj uygun olmadığından genellikle bu ölçüşeklinden kaçınılmalıdır. Pencere kenarlarından 5 – 10 cm taşarak, yüksklikte ise tavandan mermer üzerine kadar ölçü alımı tavsiye edilir.

× Hoşgeldiniz